Kültür miraslarının ev sahibi Osmaniye’de gezmeye devam ediyoruz. 7 ilçenin birleşiminden oluşan ufak bir yer gibi gözükse de Osmaniye’de gezilecek çok yer var. Bir yaz tatilinizi ya da uygun bir zaman dilimizde gezebileceğiniz, tarihi yapıların bolca bulunduğu bir şehir. 

Kaleler Şehri Osmaniye’nin merkezinde bir adet gözetleme kulesi ve üç adet de kale bulunmaktadır. Ancak enteresan bir şekilde sebebi tam olarak bilinmeyen bir sebepten bu dört yapı tescilsizdir. Bu dört yapıdan biri de Çardak Kalesi’dir. 

Romalılardan kalma olan Kale, Osmaniye’nin Çardak Köyü’nün yakınlarında bulunuyor. Ve kaleden yürüyerek Çardak Köyü’ne kolayca ulaşılabiliyorsunuz. Çardak Kalesi tepeleri oldukça bol olan Osmaniye’nin kuzey doğusunda 200 metre yüksekliğindeki bir tepede konumlandırılmış. Tabi o dönemlerde çok popüler olan kervan ticaretini koruma amaçlı yapılmış. Kale yılların ona kötü davranmasıyla biraz hırpalanmış. Ancak Çardak Kalesi’nin sekiz burcu da ayakta sadece belirli bölgeleri yıkılmış durumda. 

Çardak Kalesi’nin içinde bir şapel ile düşük kotta bulunan bir sarnıç bulunmakta. Kalenin içindeki şapelin kuzeybatısında bulunan yükseltili alanda, burada yoğun çalılıkların olduğu bölgede ve kaçak kazı toprağının altında kalmış mimari yapıların da bulunduğu ortaya çıkmış. Maalesef kalenin iç kısmı kaçak kazı izleri taşımakta. Osmaniye kendi başına bu kadar güzelken bir de tarihi kültür mirasları eklenince gidilmemesi kaçınılmaz bir yer. Bu güzellikleri görebilmek için Osmaniye’ye git!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.