Geçtiğimiz hafta rotayı Osmaniye’ye, Cennetinden Kovulan Kuşların Yeri: Kırmıtlı için oluşturduk. Güneye doğru indikçe artan nem ve sıcaklık oranı ne kadar Ekim ayında olsanız da hissediliyor. Burada oldukça yoğun ve koşturmacalı geçen 4 günün sonunda işte bugün neler yaptığımızı anlatmak için bu yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.  

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Osmaniye’deydik. Öncelikle yaptığımız görüşmeler ve neticesinde çıkan sonuca değinmek isteriz. 

 • Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Burhan Torun’un misafiri olarak açılışı yaptık. Bizi o kadar içten ve güzel ağırladı ki kendisine çok teşekkür ederiz. Kırmıtlı hakkında verdiği bilgiler için de ayrıca teşekkür ederiz. Osmaniye için yaptıkları çalışmalar ise dinlemeye ve görülmeye değer, kendisinin varlığı ile şüphesiz Osmaniye çok daha fazla önem kazanacaktır. 
 • Osmaniye Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Sayın Fatih Güvercin’in özellikle Kırmıtlı hakkında verdiği bilgiler bizler için çok değerliydi. Böylesine doğa dostu birinin varlığı ile Osmaniye’nin doğasının korunacağına ve Osmaniye doğasının ön plana çıkacağına olan inancımız arttı. Çalışmaları ve içten misafirperverliği için çok teşekkür ederiz.  
 • Osmaniye Ticaret Odası Başkanı Sayın Devrim Aksoy’un yoğun programı esnasında bizlere gösterdi ilgi ve alakaya ise değinmemek olmaz. Verdiği bilgiler ile bölgenin önemini bir kez daha kavrarken yaptıkları çalışmalar ile Osmaniye’nin ne kadar şanslı olduğunu düşündük. Kendisine çok teşekkür ederiz. 
 • Osmaniye Kadın Platformu Derneği Başkanı Sayın Ebru Onan Aksoy’un eşsiz misafirperverliği, içtenliği ve duruşu ise kesinlikle unutulmazdı. Osmaniye için yaptıklarını duydukça ne kadar değerli bir insanla bir arada olduğumuzu fark ettik. Kadim Sanatlar Atölyesinde yaptığı eğitimler ve çalışmalar ise bulunmaz cinsten ve mutlaka görülmesi gereken bir yer. 
 • Keskiner Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Sayın Aziz Keskiner’in içten sohbeti ve nazik ağırlaması için çok teşekkür ederiz. Hem Kırmıtlı hakkındaki kampanya için çok değerli bilgiler aldık hem de Osmaniye’nin tanıdık simalarından Arif Keskiner, Yaşar Kemal ve pek çok değerli isimlerin eşsiz anılarını dinledik. 
 • Kırmıtlı Kuş Cenneti ziyaretimizde çok değerli insanlarla tanıştık. Folklorist Turkey isimli YouTube kanalı sahipleri Sayın Serkan Kaçmaz ve Sayın Fatma Kaçmaz ile çok güzel bir röportaj gerçekleştirdik. Onların kanalında yer alan belgesel çalışmalarını mutlaka görmelisiniz. Bölgeye değer katan ve bölgenin kültürel mirasını devam ettirecek türden çok değerli çalışmalar yapıyorlar. Kendileri ile tanışmış olmaktan çok mutlu olduk ve onlara çok teşekkür ederiz. 

*Giriş bu şekilde…

Gelelim kampanyamız için alınan sonuçlara… Kırmıtlı Kuş Cenneti ne yazık ki oldukça harap bir durumda. Zamanında yapılan nizamiye, kuş gözetleme kulesi, tahta köprü, piknik alanları, tuvalet gibi noktalar şu an bakımsızlıktan eskimiş ve dökülür bir halde… Nizamiye kelimesi ile yanlış anlaşılmayalım, çünkü kimse yok.

*Kuş gözlem kulesi – son basamakları yok ve üst kat pek güvenli değil.

Şu an cennetin kapıları herkese açık olduğu kadar bölgenin hassas yapısı göz önüne alındığında her tehlikeye de açık vaziyette… Çevre kirliliği, bölgeye yakışır bir koruma altına alınamayışının gideceği noktayı tahmin etmek çok da güç değil. 

*Kirliliği gösteren yalnızca ufak bir kare, gittiğinizde pek çok noktanın bu halde olduğunu görüyorsunuz.

Buradaki problemin temel konusu bölgenin kimin himayesinde olduğunun tam olarak net olamaması… Bu noktada kampanyayı başarıya götürmek için bizler Ankara’da çeşitli mercilerle görüşmeleri sürdürürken, sizlerin yapacağı her paylaşım ve desteğin çok önemli olacağının da vurgusunu yapmak isteriz. 

*Tahta köprüde göreceğiniz üzere eksik parçaları ile ziyaretçiler için tehlike arz ediyor.

Ve şimdi kampanyamızın duyurulmasını sağlayan ve içten destekleyen kahramanlarımıza gelmek istiyorum. Ziyaretimizde Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sayın Ali Kaymak ile bir araya geldik ve basın açıklamamızı gerçekleştirdik. Kendisinin ilgisi ve samimiyetine çok teşekkür ederiz, sayesinde yazının devamında göreceğiniz pek çok gazetede sesimizi duyurmayı başardık. Bu kapsamda Gazeteci Sayın İsmail Karadağ’a da teşekkür ederiz. 

Bir başka teşekkürümüz ise en başından itibaren kampanyamızı sahiplenen ve var gücüyle destekleyen Turizmci ve Medya Gazetesi Yazarı Sayın Hasan Kazgı’ya da teşekkür etmek isteriz. En başından itibaren müthiş bir duyarlılık göstererek kampanyayı sahiplendi ve bu kapsamda bizlerle kol kola çalışıyor. Kendisiyle de paylaştığımız basın açıklamamızı bölgedeki gazetelerle paylaşarak yine sesimizin gür bir şekilde çıkmasını sağladı. 

Doğa hepimizin, onu korumak ve yaşatmak görevi de öyle… Ve unutmamalı bu kapmayanın başarıya ulaşması kişi, kurum ya da kuruluşların faydasına değil, hepimizin yararına olacaktır. Çünkü doğa evrenseldir ve yaşatılmalıdır. Kampanyamızın başarıya ulaşması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz, gelişmeleri yine sizinle paylaşıyor olacağız… Şu an Kırmıtlı Kuş Cenneti’miz yitmeye yüz tutmuş olsa da birbirimize umut olmayı asla bırakamayacağız. Çünkü Yaşar Kemal’in dediği gibi;

 “Kuşlar unutkan olur, gene gelecekler…”

Ve unutmadan kampanyaya destek için buraya tıklayın!

Haberler:

 1. Hatay Expres’teki haber için tıklayın!

 

2. Yeni Adana’daki haber için tıklayın!

3. Takip Gazetesi’ndeki haber için tıklayın!

Takip Gazetesi bir diğer haberi için tıklayın!

4. Akdeniz Gazetesi’ndeki haber için tıklayın!

 

5. Elde Demokrasi’ndeki haber için tıklayın!

 

6. Olay Gazetesi’ndeki haber için tıklayın!

7. Yurt Gazetesi’ndeki haber için tıklayın!

8. Sosyal Medya Gazetesi’ndeki haber için tıklayın!

Buna ek olarak basılı gazetelerin görsellerine de aşağıda yer verdik. 

 • Elde Demokrasi – Manşet

 

 • Elde Demokrasi – Sayfa 5

 

 • Kınık Gazetesi

 

 • Yurt Gazetesi

 

 • Hasret Gazetesi – Manşet

 

 • Hasret Gazetesi – Sayfa 6

 

 • Olay Gazetesi – Manşet

 

 • Olay Gazetesi – Sayfa 6

 

 • Rapor Dergisi

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.