Güzelim ülkemizde rotanızı güneye çevirdiğinizde sokak aralarında satılan dikenli incirle karşılaşabilirsiniz. Osmaniye’de çok sevilen ve satılan bu incir görünümüyle oldukça ilgi çekiyor. Sarı, yeşil, turuncu ve pembemsi tonlarda bulunan bu incirin sadece görünümüyle değil, lezzeti ile de deneyenlerin beğenisini kazanıyor.

Kaktüste yetişen bu incirin sindirim sistemi ve sağlık açısından pek çok yararı bulunduğuna dair yazılar mevcut. Fakat gün içinden çok fazla tüketilmemesi gerektiği de bir başka bilgi olarak göze çarpıyor.

Görünümünden de anlaşılacağı üzere dikenli bir yapısı mevcut. Ve çıplak elle dokunduğunuz taktirde üzerindeki dikenler elinizi dalar. Mutlaka kalın bir eldivenle dış kabuk soyulmalı ve ardından meyve dikenli kabuktan tamamiyle kurtulduktan sonra tüketilmelidir. Kimisi yemek yerine yine dikenlerine dikkat ederek bir güzel suyunu sıkıyor ve bu şekilde tüketiyor.

Hint inciri, dikenli incir, dikenli armut, babutsa, frenk inciri gibi çeşitli isimlerle anılan bu incir Osmaniye’de pabuç inciri olarak bilinmektedir. Hele bir ismi var ki kavga çıkarak türden, kimi yerlerde kaynanadili olarak geçiyor. Gördüğünüz gibi pek çok ismi var, hatta sizin de bildiğiniz başka bir ismi varsa yorum yazmayı unutmayın! 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.