“Nerede o eski bayramlar?” diyenlere müjde! O eski bayramlar bulundu, hem de Osmaniye’de!

Dillere pelesenk olan bu cümleye inat, hakkıyla yerine getirir bayram geleneğini Osmaniye! Şehir dışındakiler çok önceden yaparlar planlarını ve bayram zamanı düşerler yollara. İlk gün ailenin büyüğü kimse onda toplanılır. Kesilen kurbanlar, kesemeyenler ve komşular için pay edilir.

İlk günün vazgeçilmezi olan kavurma, kesim işlerine takriben yapılmaya başlanır. Biraz da çok yapılır, neticede bayram günü kavurmanın kime kısmet olacağı bilinmez.

Yemekteyken kapı çalınırsa misafir sofraya buyur edilir ve “Tokuz biz.” lafı asla kabul edilmez. Çayıyla, bayram kömbesiyle, baklavasıyla ve illa ki şekeriyle devam edilir sunumlara. Tabii buranın mutfağını biliyorsanız, daha nice lezzetle karşılaşacağınızı da öngörebilirsiniz.

Komşu ve akraba ziyaretleri ile dolu dolu geçer günler. Hazır ailede bir aradayken birlikte de vakit geçirirler. Bazen yolları denize çıkar bazen de Zorkun’a. Çünkü bilirler bayram paylaşmak, birlikte vakit geçirmek ve nice güzel anılar biriktirmek demektir. Ha bu arada, görselde gördüğünüz bayram kömbesi olmadan bir bayram düşünülemez.

Hala “Nerede o eski bayramlar?” diyerek o eski bayramları arayanlardansanız, yanlış yerde aramayın Osmaniye’ye gidin! 

Mutlu Bayramlar!

Not: Osmaniye’nin tanıtımına dair yemek, tarihi yer, doğa alanı ve nicesini içeren fotoğraflarınızı sosyal medya hesaplarımıza gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz fotoğrafları adınızla birlikte sosyal medya hesaplarımızda paylaşıyoruz. Instagram adresimiz için tıklayın!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.