Ta ta taaaam! Madem dışarı çıkamıyoruz o zaman evlere servis Osmaniye gezi turuna başlayabiliriz.

Bu görmüş olduğunuz güzel manzara, Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi’nin tam giriş yerinden. Doğasına gerçekten doyum olmayan bu yerin kapalı müze, açık hava müzesi, piknik alanı, dünyaya nam salan Karatepe Kilimlerinin gösterildiği alan ve kamp alanı ile oldukça büyük bir yer. Anlayacağınız buraya sabahtan gidip akşama kadar vakit geçirseniz yine doyamazsınız. Müze girişinden hemen önce bir park yeri ve yanında da minik bir çay bahçesi var. Çay bahçesinden yukarı doğru koca koca ağaçların arasından incecik yol sizi resmen davet ediyor. Gövdeleri yosun tutmuş ağalar ve sağınızda yer alan göl manzarasıyla gerçekten doğanın tam kalbinde hissediyorsunuz kendinizi. Bahsettiğimiz bu yol toprak ve biraz yokuş, bu bilgiyi verelim ki ona göre tedbirli gidin.

Kısa mesafe doğa yürüyüşünün ardından hemen ileri de müze kapısı yer alıyor. Eğer müze kartınız varsa bunu kullanabiliyorsunuz girişte. (Müzekartı buradan çıkarabiliyorsunuz ancak bazen bu değişkenlik gösterebilir yine de belirtelim.) Müzekartınız yoksa da  kişibaşı 10₺ tutarla giriş yapıyorsunuz.

Girişten de geçtikten sonra hemen sizi kapalı müze karşılıyor. Ve kendinizi tarih kitaplarında anlatılanları en somut şekilde gösteren eşsiz eserlerle başlasa buluyorsunuz. Kapalı müze turunun ardından biraz daha yürüyor ve açık hava müzesinin içinde buluyorsunuz kendinizi. Gerçekten görmeniz gereken ve o havayı solumanız gereken bir yer burası. Bu arada açık hava müzesinin ortasında panoramik manzaralı bir alan bulunuyor ki nefesleri tutan cinsten. Artık bol bol fotoğraf mı çekersiniz yoksa o temiz havayı içinize mı doldurusunuz yahut manzarayı seyre mi dalarsınız bilemem. Ama hepsini yapacağınız kesin. 🙂

Türkiye’nin ilk açık hava müzesi olmasının yanısıra Yozgat’tan sonra da ikinci milli park olma özelliği taşımaktadır. Osmaniye’nin Halet Ablası(Çambel) dünyaya duyurduğu arkeolojik çalışmalarını da tam burada yaptı. Açıkçası en favori yerlerimizden birisidir kendileri ve bu günler geçtiğinde, sağlıklı bir ortama kavuştuğumuzda mutlaka gitmelisiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.