8 Mart Dünya Kadınlar Günü için, Osmaniye Kadın Platformu Derneği öncülüğünde ve Osmaniye Tabipler Odası, Osmaniye Eczacılar Odası, Osmaniye Mimarlar Odasının desteğiyle “Kadın ve Demokrasi Buluşması” etkinliği gerçekleştirildi.

Alibeyli Mahallesi, Atatürk Caddesi belediye eski kavşağında toplanan kadınlar;
“Kaderimin ağlarını şahsen kendim örerim…” “Kadınlara yönelik, sosyal, siyasal, kültürel alanlardaki ayrımcılığa son!” “Erkeksen öfkeni yen!” “Bir kadının gözyaşları altın kadar değerlidir…” yazan dövizleri taşıyarak Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.
Çarşı esnafı yürüyüşe alkışlarla destek verirken, platform üyelerince kadınlara karanfiller verilerek kadınlar günü kutlandı.

Etkinlik kapsamında basın açıklaması yapan, Kadın Platformu Derneği Başkanı Ebru Aksoy;
“Her 8 Mart; yüreği yangın yerine dönen kadının simgesi, kadın mücadelesinin sesi olmuştur.
Bilinen o ki bu mücadele;1857’den bu yana, tam 161 yıldır; eşit eğitim, eşit ücret, eşit hukuk ve en acısı eşit insan olmak gibi en temel haklar için devam etmekte. Toplumun her alanında ötekileştirilen, itilip kakılan, taciz edilen, kıyafetine göre şekillendirilen, evinde, işyerinde, şiddetin gizli kalanına da açıktan olanına da maruz kalanlar kadınlardır. Daha da kötüsü; bir grup medyanın, kadın ve çocuklara yönelik şiddeti teşvik edici yayınlar üzerinde, gerekli oto-denetim mekanizmalarını kuramamalarından kaynaklı, bu durumun malzeme olarak kullanılmasıyla her geçen gün biraz daha normalleşmekte, toplumun daha çok alanına sirayet etmektedir. Bu durumun düzeltilmesi adına, birçok kurum ve kuruluşun geliştirdiği kadına karşı şiddeti önleme projeleri sevindirici fakat yeterli değildir. Ulusal Kurtuluş Savaşımızın, evimizin, ocağımızın ve üretimin bel kemiği olan yürekli kadınlarımızın; zaten hakları olan, daha insanca yaşama ve çalışma koşullarına layık olmaları gerektiğinden zerrece kuşkumuz yoktur. Artan tecavüz, taciz ve cinayet vakalarının önüne geçmek, siyasi iktidarların sorumluluğunda gibi görünse de yozlaşmış bir toplum olmaya doğru sürüklenmekten kurtulmaya çalışmak, hepimizin birincil görevidir.” şeklinde konuştu.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.