Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yaşayan Emine Kederoğlu tam 108 yaşında. Emine Nine kendisiyle yapılan röportajda doğal beslenmenin, çalışmanın ve hayatı sevmenin uzun ömre etkisinden söz ediyor.  

Günlük yaptıklarından şu şekilde bahsediyor: “Sabah ezanıyla uyanıyor, namazımı kılıyorum. Kur’an-ı Kerim okuyorum. Tereyağ, bal, zeytin, et, yoğurt, süt ve peynir gibi doğal besinlerle kahvaltı yaptıktan sonra ev işlerimi yapıyorum. Yemeyi çok seviyorum. Perhizim yok. Canımın istediğini yapar yerim. Yaylalarda gezmeyi de seviyorum. Yaşlılık çok zor. Gençlik gibisi yok. Gençlik ele geçmez, parayla alınmaz, değerini bilin.” 

5 tane çocuğu olan Emine Nine tam yirmi yıl önce eşini kaybediyor. Toplam 14 toruna sahip olan Kederoğlu, şu an oğluyla birlikte kalıyor. 

Çocukluğundan bu yana okuma yazmayı öğrenmek istediğini ancak bu hayalini 60 yaşında gerçekleştirdiğini aktarıyor. 

Emine Nine’nin oğlu ise annesi hakkında düşüncelerini şu cümlelerle aktarıyor. 

“Annem hiçbir şeyi kafasına takmaz. Tamamen organik yiyeceklere beslenir. Ev işlerini her zaman kendisi yapar. Evine gelenlere hizmet etmeyi ve ikramlarda bulunmayı sever. Evlatları olarak nereye isterse oraya götürdük. Türkiye’de gezdirmediğimiz yer kalmadı gibi. Allah’ım başımızdan eksik etmesin.” 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.