Osmaniye – Kadirli’de yaşayan Ahmet Karaaslan’ın elinde su kabakları adeta birer sanat eserine dönüşüyor. Kuruttuğu su kabaklarının içini boşaltarak; avize, abajur ve süs eşyası gibi ürünler yapan Karaaslan gelen siparişlere artık yetişemiyor.
Evinin kilerini atölye haline getiren Ahmet Karaaslan; “Su kabağından sanat eseri çıkartmak elbette sabır istiyor” diyerek bu işe nasıl başladığını şu cümlelerle anlattı:
“Önce internetten araştırma yaparken su kabağı oyma işine merak sardım. Evde kendi kendime denemeler yaptım. Bu tür işlere elimde yatkın. Hobi olarak başladım. Sonra ortaya güzel eserler çıktı. Bunları gören komşularım arkadaşlarım sipariş vererek kendilerine de yapmamı istediler. Genelde ev eşyası olarak kullanılan ürünler yapıyorum.”
Kabağın sanat eserine dönüşme süreci içinse; “Su kabağını alıyorum. Yaklaşık 1 ay kurutuyorum ardından içinin liflerini boşaltıyorum ve üzerine motifler çizerek işlemeye başlıyorum. Motif çiziminden sonra onu su kabağına işlemek 2-3 günümü alıyor” dedi.

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.