Şu sıralar Osmaniye’deki Zorkun Yaylası Yaban Hayatı Geliştirme Sahası İdare ve Ziyaretçi Merkezi, oldukça sık bir şekilde ziyaret ediliyor. Geçtiğimiz hafta, Değerli Valimiz Sayın Dr. Erdinç Yılmaz’ın da ziyarette bulunduğu Zorkun Yaylası Yaban Hayatı Geliştirme Sahası İdare ve Ziyaretçi Merkezi’ni sizlere tanıtmak istiyoruz. Zira şehrin önemli noktalarından biri ve yaş fark etmeksiniz her bireyin burayı ziyaret etmesinin ona çok şey katacağını düşünüyoruz. Ne mi katacak? Haydi haberin detayına buyrun o zaman…

 

Merkez Nasıl Hayata Geçti?

Bahsedilen merkez, Osmaniye Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Sayın Fatih Güvercin’in önderliğinde müdürlüğün özverili çalışmalarıyla hayata geçiyor. 

Sayın Fatih Güvercin merkezin amacını şu ifadelerle açıklıyor. “Osmaniye Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne bağlı Zorkun Yaylası Yaban Hayatı Geliştirme Sahası İdare ve Ziyaretçi Merkezi, özellikle öğrencilere doğa koruma eğitimi, ekosistemin önemi ve biyokaçakçılık eğitimleri verilmesi amacıyla yapılmıştır. Randevu sistemi ile çalışan merkez, Osmaniye’den ve çevre illerden gelen öğrenciler de bu merkezi ziyaret ederek faydalanabilir.  Gruplar halinde öğrencilerin ziyaret edeceği Merkez’de bulunan 40 kişilik salonda yapılacak olan sinevizyon gösterimi ile ekosistem, doğa koruma ve biyokaçakçılık hakkında bilgi verilmektedir. Öğrenciler ayrıca ekosistem tanıtım salonunda sergilenen hayvan türlerini de yakından tanıyabilmektedir.” 

Merkezin Faydaları Büyük…

Merkezin, doğa ve canlılar konusunda bilinçli toplum yaratma açısından büyük faydalar sunacağı aşikar. Bununla birlike doğa meraklıları içinde normalde doğada görmekte zorlanabileceğiniz canlıları bir arada görebilmeniz açısından da eşsiz bir avantaj sunuyor. Hayvanlardan söz etmişken burada yer alan hayvanlar hangi koşullarda burada yer aldı acaba yine sorabilirsiniz. Bu soruya da büyük bir açıklık getiren Sayın Müdürümüz Fatih Güvercin’in sözlerine kulak verelim.  

“Osmaniye Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü bünyesinde bulunan Yaban hayvanı acil müdahale ve rehabilitasyon merkezine yaralı olarak getirilerek tedavi altına alınan ancak tedaviye cevap vermeyerek ölen hayvanların tahnit yapılarak eğitim amaçlı sergilendiği ekosistem tanıtım salonunda; Flamingo, tilki, tavşan, karaca, baykuş, çakal, kurt, su samuru, porsuk ve çok sayıda kuş türü olmak üzere 53 hayvan türüne ait 73 adet tahnit yer almaktadır.” Bu ince düşünce bizleri oldukça mutlu etti. Zaten merkeze gittiğinizde ilgili yerlerde de bu açıklamayı göreceksiniz. 

Son Olarak…

Bununla birlikte yine merkezin önemini Sayın Güvercin şu sözlerle ifade ediyor: 

“Ekosistem tanıtım salonu ‘çocuklarımızın, ekosistem ve ilimizin biyolojik çeşitliliği hakkında bilgilenmeleri, hayvan türlerini yakından tanıyabilmeleri’ için açısından oldukça önemli. Çocuklarımızın, günlük hayatlarında bu hayvan türlerini canlı olarak görebilmeleri zor. Tahnit edilmiş bu hayvanlar da hayvanların canlı haline en yakın formları. Bu nedenle başta çocuklarımız ve tüm vatandaşlarımız Zorkun Yaylası Yaban Hayatı Geliştirme Sahası İdare ve Ziyaretçi Merkezimizi mutlaka ziyaret etmeliler.”

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.