Çeşitli kültür ve tarih miraslarının ev sahibi olan Osmaniye’de gezmeye devam ediyoruz. Gezimize Kaleler Şehri Osmaniye’nin yirmi altı kalesinden biri olan Çardak Kalesi ile devam ediyoruz. 7 ilçenin birleşiminden oluşan ve ufak bir yer gibi gözükse de Osmaniye’de gezilecek çok yer var. Bir yaz tatilinizi ya da uygun bir zaman dilimizde gezebileceğiniz, tarihi yapıların bolca bulunduğu bir şehir. 

Kaleler Şehri Osmaniye’nin merkezinde bir adet gözetleme kulesi ve üç adet de kale bulunmaktadır. Ancak enteresan bir şekilde sebebi tam olarak bilinmeyen bir sebepten bu dört yapı tescilsizdir. Bu dört yapıdan biri de Çardak Kalesi’dir. 

Tarihin çeşitli dönemlerinde bir cazibe merkezi olan Çukurova, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.  Çardak Kalesi’nin tarihine baktığımızda da çeşitli medeniyetleri yaşadığını ve Roma döneminden kalma olduğu bilgisine erişiyoruz. Askeri bir kale olan Çardak Kalesi, bölgedeki ticaret kervanı ve sefer yollarını korumak amacıyla yapılmıştır. 

Çardak Kalesi Nerede?

Romalılardan kalma olan Kale, Osmaniye’nin Çardak Köyü’nün yakınlarında bulunuyor. Ve kaleden yürüyerek Çardak Köyü’ne kolayca ulaşılabiliyorsunuz. Çardak Kalesi tepeleri oldukça bol olan Osmaniye’nin kuzey doğusunda 200 metre yüksekliğindeki bir tepede konumlandırılmıştır. Tabi o dönemlerde çok popüler olan kervan ticaretini koruma amaçlı yapılmıştır. Kale yılların ona kötü davranmasıyla biraz hırpalanmış durumdadır. Ancak Çardak Kalesi’nin on burcundan büyük bir kısmı ayakta, sadece belirli bölgeleri yıkılmış haldedir. 

Çardak Kalesi Mimarisi

Çardak Kalesi’nin içinde bir şapel ile düşük kotta bulunan bir sarnıç bulunmaktadır. Kalenin içindeki şapelin kuzeybatısında bulunan yükseltili alanda, burada yoğun çalılıkların olduğu bölgede ve kaçak kazı toprağının altında kalmış mimari yapıların da bulunduğu ortaya çıkmıştır. Maalesef kalenin iç kısmı kaçak kazı izleri taşımaktadır.

Osmaniye’ye Git!

Osmaniye kendi başına bu kadar güzelken bir de tarihi kültür mirasları eklenince gidilmemesi kaçınılmaz bir yer. Bu güzellikleri görebilmek için Osmaniye’ye git!

Not: Osmaniye’nin tanıtımına dair yemek, tarihi yer, doğa alanı ve nicesini içeren fotoğraflarınızı sosyal medya hesaplarımıza gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz fotoğrafları adınızla birlikte sosyal medya hesaplarımızda paylaşıyoruz. Instagram adresimiz için tıklayın!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.