Arif Keskiner kimdir?

Bugün size yakından tanıdığınız, Osmaniye’nin önemli isimlerinden birini anlatmak istiyoruz. O çok sevdiğimiz filmlerin yapımcısı Arif Keskiner’den söz edeceğiz. 1938 yılında Osmaniye’de doğan Arif Keskiner’in hayatına baktığınızda sayısız başarılara imza attığını görüyorsunuz. Arif Keskiner; Yapımcı, yönetmen, yazar, işletmeci kimlikleriyle bilinmesinin yanısıra nice işlerle haşır neşir olmuş. 

Zor şartlarda okumuş ve örnek alınası bir mücadele vererek pek çok başarılı işi hayata geçirmiş. Ne kadar okuma hayatının büyük bir kısmı ve çalışma dönemi Osmaniye dışında gerçekleşse de o her zaman doğduğu topraklara katkı sağlamak için çabalamış ve başarmış. 

Neler yapmış?

Selvi Boylum Al Yazmalım, Köşeyi Dönen Adam, Kurt Kız, Piano Piano Bacaksız, Kapıcılar Kralı, Otobüs ve daha pek çok filmin yapımcılığını, yönetmenliğini üstlenmiş.  

Kaleme aldığı kitaplarında anılarını yazmış. Okudukça her bir anısının aslında ülkenin kültürel mirası açısından ne denli önemli olduğunu anlıyorsunuz. Okudukça o zamanların dostluklarına imreniyor ve ne büyük vefa duygusuyla hareket ettiklerine adeta şaşırıyorsunuz. Hayal edip başarıya doğru nasıl adımlar attığını ve bu süreçlerde neler hissettiğini görüyor ve hatta dilinin o sadeliği sayesinde deyim yerindeyse yaşıyorsunuz. Yeşilçam’ın büyülü perde arkalarını öğrenmek, kelimelerin arasında eski İstanbul’u görmek, Çukurova’nın Yeşilçam’daki yerini anlamak, dönemi tüm çıplaklığıyla kavramak için mutlaka kitaplarına göz atmanızı öneririz. Ki şöyle bir iki sayfaya bakınca elinizden bırakmayacaksınız zaten. Bu kitapları okuduktan sonra bahsi geçen filmleri izlemek ise tarifi imkansız bir keyfe dönüşüyor.

Neden Çiçek Arif diyorlar?

Kendiyle bizzat konuştuğunuzda fark edeceksiniz ki, Arif Bey’e sorulan “Nasılsınız?” sorusunun yanıtı her daim “Çiçek gibi!” olur. Hakkında yazılan yazılarda, kendisiyle ilgili anlatılan anılarda, kendi kitaplarında ve nice yerde dahi bu bilgiyi göreceksiniz. Bunu o kadar sık kullanmış ki adeta kendiyle bütünleşmiş.  Ve adı da olmuş “Çiçek Arif”…

Kimi insanlar vardır; yazdıklarıyla, çalışmalarıyla yahut birkaç sözüyle hayatınıza ışık olabilece türden… İşte Çiçek Arif’e dair araştırma yaptığınızda o ışığı keşfedecek ve ilham alacak pek çok noktayı bulacaksınız. İstanbul’da hayatına devam eden Çiçek Arif’e sonsuz saygılarımızı, sevgilerimizi iletiyoruz. 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.