Kaleler Şehri Osmaniye’de bugün bir başka kaleyi ele alacağız. Harun Reşit Kalesi bildiğiniz üzere Osmaniye’nin 26 kalesinden biridir. Daha önceki yazılarımızda bu konu hakkında bilgiler paylaşmıştık. Şimdi de ‘neden Harun Reşit Kalesi’ni görmeye koşarak gitmelisiniz’ bu konuya değineceğiz.
Harun Reşit Kalesi, güzel Osmaniye’nin Düziçi ilçesinin bir köyünde bulunuyor. Düziçi ilçesinin eski dönemdeki adı da Haruniye olarak bilinirmiş. Haruniye de buluna Harun Reşit Kalesi Amanos Dağları eteklerin hemen dibinde bulunuyor.

Harun Reşit Kalesi Tarihi

Kale Abbasi Halifesi Harun Reşit döneminde yapılmış. O zamanlar Harun Reşit adına gümüş ya da altın paralar bile yaptırılmış. Harun Reşit ve halifeliği döneminde hem özel hem de saray hayatı hakkında birçok söylentiler dolanmış. Bu hikâyeler ve masallar yazıya kaydedilmiş ve bunlar halk arasında popülerleşip yaygınlaşınca haliyle bu zamanımıza kadar gelebilmiş. Tabi bu hikayelerin bazılarının kanıtı bulunmakta ancak bazılarının da kesinliği muallaktadır.
Hassa ordusunu Türklerden kuran Harun Reşit o dönemde başlattığı Anadolu seferlerini Abbasi Ordularıyla beraber Türk askerlerine yaptırmış. O kadar önemli bir konuma sahip ki Bizans ve Abbasiler arasında yaşanan savaşlarda önemli bir üs alanı olarak kullanılmış. 785-786 yılında yapılan kale TAM bin iki yüz otuz bir yıldır ayakta…

Kale Mimarisi

Tarihi görüntüsü ile göz dolduran bu yapı turistler tarafından da çok sevilmekte. Sadece tarihi dokusu değil yer aldığı konum da güzelliği ile dikkatleri çekiyor. Yılda 50 binden fazla turist bu tarihi yapıyı görebilmek için Osmaniye’yi ziyaret ediyor. Yıllar içinde aldığı hasarı düzeltmek adına son yıllarda yapımına başlanan kalenin rekreasyonu ve restorasyonu da tamamlandı.
Doğal kayalıkların olduğu bölgede bulunan Harun Reşit Kalesi’nin çevresinde Türkiye sınırları içinde çok nadir bulunan endemik bitki örtüsü olarak sayılan Adana Çiğdemi bulunuyor.
Biz size Osmaniye’nin incilerinden biri olan Harun Reşit Kalesi hakkında bir takım bilgiler verdik. Merakınızı harekete geçirebildiysek Osmaniye’ye gittiğiniz zaman tarihi bu bölgeyi de mutlaka ziyaret edin deriz. Bu eşsiz kaleyi ve Osmaniye’yi görmek için ne bekliyorsunuz. HAYDİ OSMANİYE’YE GİT! =)

Not: Osmaniye’nin tanıtımına dair yemek, tarihi yer, doğa alanı ve nicesini içeren fotoğraflarınızı sosyal medya hesaplarımıza gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz fotoğrafları adınızla birlikte sosyal medya hesaplarımızda paylaşıyoruz. Instagram adresimiz için tıklayın!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.