Osmaniye bildiğiniz üzere kültür ve turizmin birleştiği gezmelere doyamayacağınız bir yer. Osmaniye bununla beraber tarihe tanıklık etmiş ve oldukça önem teşkil eden kaleleriyle meşhur. Yazılarımızla size bu bölgeleri keşfetme fırsatı sunuyoruz. Bunlardan biri de Babaoğlan Kalesi.

Babaoğlan Kalesi Nerede?

Osmaniye’ye 20 km mesafedeki, Kazmaca köyünün, Babaoğlan mahallesindedir. Osmaniye, Kadirli yolu, Kastabala Ören yerinden 3 km. sonra, Babaoğlan Mahallesine (Köyü) ana koldan sola dönülerek, köyün 2 km kuzeyinde bulunan kaleye toprak yoldan ulaşılır.

Kazmaca köyünde yer alan kale, Osmaniye merkezine de 20 km mesafede konumlandırılmış bir noktadır. Yüksek bir tepede olduğu ve araçla bir noktaya kadar ulaşım yapılabildiğinden dolayı, bir kısmını toprak yolda yürüyerek kaleye ulaşabiliyorsunuz. Şayet yürüyüş seviyorsanız, keyifli bir doğa yürüyüşü olacaktır sizin için. Bu durumu göz önüne alarak yanınıza su, yiyecek almanız iyi olacaktır. ayrıca yürüyüşe uygun bir şekilde ayakkabı seçimi de yine dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

Babaoğlan Kalesi Tarihi ve Mimarisi

Ortaçağ döneminden kalma olan bu kalemiz de yılların verdiği doğa hasarı ve insan tahribatı yüzünden bazı noktaları yıkılmış durumdadır. Babaoğlan Kalesi’nin iki katlı bir yapısı olduğu gözlemleniyor. Kaleye tam 300 metre kadar bir uzaklıkta olan bir tepeye oyulmuş dikkat çekici kabartmalarda yine bölgenin dikkat çekici unsurlarından biri. Babaoğlan Kalesi’ne yakın bu kabartmada bir süvari motifi bulunuyor. Bu süvari kabartmasının Hitit Krallarına benzer eden bir motif olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. İnsan ve zaman faktörlerinin olumsuz etkisi nedeniyle süvari motifinin bir kısmı ne yazık ki tahrip olmuştur.

Anlayacağınız Osmaniye’de keşfedilecek çooook yer var. Sen de fırsatını yakala ve Osmaniye’ye git! Gittiğinde bizi de anmayı unutma! 🙂

Önemli Not!

Kaynak: Babaoğlan Kalesi hakkındaki bilgilere ve adres tarifine Osmaniye Valiliği’nin sayfasından ulaştık.

Not: Osmaniye’nin tanıtımına dair yemek, tarihi yer, doğa alanı ve nicesini içeren fotoğraflarınızı sosyal medya hesaplarımıza gönderebilirsiniz. Her geçen gün yeni bir içerik paylaşmaya gayret ediyoruz ve sizlerin desteğiyle birlikte büyüyoruz. Gönderdiğiniz fotoğrafları adınızla birlikte sosyal medya hesaplarımızda paylaşıyoruz. Instagram adresimiz için tıklayın!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.