Osmaniye’de milli mücadele yıllarında cephanelik olarak kullanılan Sancaklı Camii ibadete açıldı. Yaklaşık iki yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Alibekirli Mahallesi’ndeki caminin restorasyon çalışması başlatıldı. 

1865 yıllarından başlayarak Çukurova’nın ilk iskanında Alibekirli ailesinin önderliğinde kurulan mahallenin ilk camisi olduğunu söylendi. Çalışmada caminin tarihi dokusuna uygun olarak yenilenmesine ve düzenlenmesine özen gösterildiği aktarıldı. 

Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Ümit Gökhan Çiçek, milli mücadele ruhunu taşıyan Osmaniye Sancaklı Camii’nin, 1865 yıllarından başlayarak Çukurova’nın ilk iskanında Alibekirli ailesinin önderliğinde kurulan mahallenin ilk camisi olduğunu söyledi. Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Ümit Gökhan Çiçek konuşmalarına şu sözlerle devam etti.

“Kurtuluş Savaşı’nda Fransızlara karşı yürütülen vatan savunmasında Osmaniye’de bulunan mutasarrıflığa ait sancak, bu camide muhafaza edilmiştir. Cebelibereket Livası’na ait sancağın bu camide muhafaza edilmesi, caminin bodrum katının cephanelik haline getirilmesi, hatta Osmanlı jandarmasının bu camide ‘Sancak nöbeti’ tutarak beklemesi halkın hafızasında yer emiştir. Sancaklı Camii ismini de buradan almıştır.

Gelecek nesillere aktarılması gereken bir hikayesi vardır. O hikaye de direnişin, dayanışmanın, milli birliğin ve bağımsızlık şuuruna sahip olmanın hikayesidir.” diye görüşlerini açıkladı.

Konuşmaların ardından katılımcılar kurdele keserek caminin açılışını yaptı. Tarihi açıdan büyük bir zenginliğe sahip olan bu camiinin açılışı önemli bir noktadır.

Not: Osmaniye’nin tanıtımına dair yemek, tarihi yer, doğa alanı ve nicesini içeren fotoğraflarınızı sosyal medya hesaplarımıza gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz fotoğrafları adınızla birlikte sosyal medya hesaplarımızda paylaşıyoruz. Instagram adresimiz için tıklayın!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.