Çukurova Mutfağı

Eğer yolunuz Çukurova’dan geçiyorsa burada yiyeceğiniz yemekler de sizi heyecanlandırır. Nasıl heyecanlandırmasın ki? Ünü ülke sınırlarını aşan bir mutfaktan bahsediyoruz. Öyle sanıldığı gibi kebap işlerinden de ibaret değil üstelik. Tatlısıyla, sebze yemekleriyle, mezeleriyle, çorbalarıyla ve pek çok detayıyla müthiş bir mutfak! İnsan tok olsa bile buranın yemeklerini düşünürken acıkıyor. Söz Çukurova’dan konu açılınca akla ilk gelen bol mezeli, salatalı nefis mi nefis bir kebap sofrası oluyor. Çeşitli şerbetli tatlılar, etli yemekler, güzel pideler sırayı çekiyor. Ancak bugün ele almak istediğimiz konu ise çorba… Daha da özele indirgersek ‘Mahluta Çorbası’…

Mahluta Çorbası

Şu an yaşıyor olduğumuz mevsim geçişini göz önüne aldığımızda gardımızı soğuk havalara karşın almalıyız. Bu dönemde yapılacak en güzel şeylerden biri de sıcak bir çorba… Bahsedeceğimiz çorba ise “Mahluta Çorbası”. Ağırlıklı olarak Akdeniz bölgesinde pişirilir ve sıklıkla ‘Osmaniye’nin meşhur çorbası’ diye anılır. 

Tadı mercimeği anımsatsa da ayrı bir lezzete sahip olduğunu belirtmeliyiz. Mahluta çorbasının dokusu tanelidir, bu açıdan da yine farkını ortaya koyuyor. Kimisi et suyu yahut tavuk suyuyla yapıyor, e tahmin edersiniz ki, bu da lezzeti adeta arşa çıkarıyor.

Mahluta Çorbası Tarifi

Mahluta çorbasının tarifini vermek isterdik, lakin bunu da siz değerli okuyucularımızdan istesek olmaz mı? “Mahluta çorbasında iddialıyım! En iyi tarif bende!” diyenler yoruma tarifi bırakırsa, imece usulü bir yardımlaşmayı başlatmış oluruz. 

Hep aynı çorbayı içmekten sıkılanlar ya da şu an ne pişireceğini düşünenler için de bir farklılık olacaktır. Mevsim fark etmeksizin her zaman güzel bir çorba içmekten keyif alanların da beğeneceğini düşünüyoruz.

Buraya gelirseniz, bu çorbayı tatmanızı öneririz. İster öğün olarak ister öğün başlangıcında sıcak sıcak içmenizi öneririz. E bizim buralarda bol ekşi ve bol acı da eklenir ayrıca… Şifa niyetine! 🙂

Önemli Not: Mahluta çorbası ile yollarınız kesişirse bize de güzel bir fotoğraf göndermeyi unutmayın! Adınızı da belirterek sosyal medya hesaplarımızda paylaşıyoruz. 🙂 Yeri gelmişken, bizi sosyal medyadan da takip ederseniz, Osmaniye’ye dair nice güzel paylaşımı görmüş olursunuz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.