Pandemiyle birlikte doğaya kaçışlar arttı. Gününü doğada geçirmek isteyenler yayla, orman, park, bahçe, dağ, taş fark etmeksizin soluğu yeşilde almaya başladı. Kimi kamp yapar uzun soluk almak için… Kimi piknik yapar sevdikleriyle güzel birkaç saat geçirebilmek için… Kimi yürüyüş yapar bol oksijen almak ve keyifli bir spor yapabilmek için… Kimi kahvesini ya da çayını alır bir çime oturur toprağın enerjisiyle yenilenmek için… Doğada geçirilen vakitte, bu vakitten alınan haz ve öğretiler de çok kıymetli. Neyseki bu konuda Osmaniyeliler çok şanslı. Doğayla buluşulacak pek çok park, bahçe, yayla ve ormanlık alanlar mevcut. Her noktası ayrı güzel ancak biz bugün bir yerden bahsedeceğiz. O da Tozluyurt Yaylası!

Tozluyurt Yaylasında neler yapılabilir?

Dumanlı Yaylasına yapılan turları, doğa yürüşlerini ve çeşitli ziyaretleri duymuş olmalısınız. Her gideni kendine hayran bırakan Dumanlı Yaylası’na gitmek için yola çıkma planı yaparsanız rotanıza burayı da eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Çünkü Dumanlı Yaylasını geçtikten kısa bir süre sonra aynı yol üzerinde Tozluyurt Yaylasına varmış oluyorsunuz. Aynı coğrafyaya sahip bu yaylanın ziyaretçi sayısı Dumanlı’ya göre nispeten daha az, bu sayede daha sakin bir ortam yakalayabilirsiniz.

Özellikle öğleden sonrası saatlerde ormanın için büyüleyici oluyor. Kurumaya yüz tutmuş ağaç yapraklarına vuran güneşin etkisiyle ormanın içi turuncu bir ışıkla aydınlanıyor. Dalların arasından süzülen huzmeler ise kendine hayran bırakıyor. Sonbaharı yaşamak bu olsa gerek!

Kısa bir süre öncesinde çekilen bu fotoğraftan da görebileceğiniz gibi etkileyici bir havası var. Ancak önemli bir hatırlatma yapmakta fayda var. Her şey bizimle başlıyor ve bizimle bitiyor. Her nerede olursak olalım, mutlaka çevre temizliğimize özen göstermeliyiz. Bir çöp dahi atmamak ya da yerde görülen başkaca çöplerden birini dahi toplamış olmak doğaya ama her şeyden önce doğanın bir parçası olan kendimize yapacağımız en büyük iyilik olur. Doğa hepimizin, onu koruma görevi de… 

Tozluyurt Yaylası nerede?

‘Nerede burası’ diyenler için kısa bir tarif geliyor. Dumanlı Yaylası’nı geçtikten kısa bir süre sonra kendinizi Tozluyurt Yaylası’nda bulursun. Her mevsimi bambaşka yaşatan Osmaniye’ye Git!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.