Diğer İncirlerin Pabucunu Dama Attıran:  Dikenli İncir Namıdiğer Pabuç İnciri

Güzelim ülkemizde rotanızı güneye çevirdiğinizde sokak aralarında satılan dikenli incirle yani namıdiğer pabuç inciri ile karşılaşabilirsiniz. Osmaniye’de çok sevilen ve satılan bu incir görünümüyle oldukça ilgi çekiyor. Sarı, yeşil, turuncu ve pembemsi tonlarda bulunan bu incirin sadece görünümüyle değil, lezzeti ile de deneyenlerin beğenisini kazanıyor.

Dikenli İncir Oldukça Faydalı!

Kaktüste yetişen bu incirin sindirim sistemi ve sağlık açısından pek çok yararı bulunduğuna dair yazılar mevcut. Fakat gün içinden çok fazla tüketilmemesi gerektiği de bir başka bilgi olarak göze çarpıyor.

Çıplak Elle Dokunmayın!

Görünümünden de anlaşılacağı üzere dikenli bir yapısı mevcut. Ve çıplak elle dokunduğunuz taktirde üzerindeki dikenler elinizi dalar. Mutlaka kalın bir eldivenle dış kabuk soyulmalı ve ardından meyve dikenli kabuktan tamamiyle kurtulduktan sonra tüketilmelidir. Kimisi yemek yerine yine dikenlerine dikkat ederek bir güzel suyunu sıkıyor ve bu şekilde tüketiyor.

Osmaniye’nin sokaklarında gezerken dikenli incir satıcısı görmeniz çok muhtemeldir. Yanına yaklaştığınızda tablada bir sürü dikenli incir görürsünüz. Satıcının elinde eldivenlerle gelenlere bir çırpıda dikenli incir soyup verdiğine şahit olursunuz. Dikenli incir yemenin en güvenli hali işte bu satıcılardan almaktır. Mutlaka tadın!

Çeşit Çeşit Adı Var!

Hint inciri, dikenli incir, dikenli armut, babutsa, frenk inciri gibi çeşitli isimlerle anılan bu incir Osmaniye’de pabuç inciri olarak bilinmektedir. Hele bir ismi var ki kavga çıkarak türden, kimi yerlerde kaynanadili olarak geçiyor. Hiç duymuş muydunuz? Kim bilir başka ne gibi isimleri var…

Gördüğünüz gibi pek çok ismi var, hatta sizin de bildiğiniz başka bir ismi varsa yorum yazmayı unutmayın! 

Önemli Not:

Not: Osmaniye’nin tanıtımına dair yemek, tarihi yer, doğa alanı ve nicesini içeren fotoğraflarınızı sosyal medya hesaplarımıza gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz fotoğrafları adınızla birlikte sosyal medya hesaplarımızda paylaşıyoruz. Instagram adresimiz için tıklayın!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.