Bugün günlerden Pazartesi ve içli köfte ile haftayı selamlıyoruz. Temennimiz ise haftamız da en az onun kadar güzel olsun! 
İçli köfte öyle bir yemek ki, öylesine söylenip geçilmeyecek türden! Methiye düzülecek bir yemek değil mi sizce de? Bir kere kabul edelim, yapması meziyetli ve iyi yapıldığında lezzeti ile baş döndürüyor. Diyet uğruna bir tane yemek konusunda nice sözler veririz kendimize, ama bir başlayınca işler değişiyor. Tadını alınca bir tane ile yetinmek oldukça güç.

Çeşit Çeşit Tarifler

Ülkemizin muhtelif yerlerinde çeşitli içli köfte tariflerine denk gelmiş olabilirsiniz. Haşlama, kızartma, cevizli, vegan, nohutlu ve şu an sayamadığımız pek çok türünü biliyor olabilirsiniz. Ancak biz bugün Osmaniye’de yapılan içli köfteden bahsedeceğiz.
Umuyoruz yemişsinizdir çünkü bu lezzetten mahrum kalmanızı hiç istemeyiz, zira lezzeti bir başkadır. fotoğrafta gördüğünüz şekilde yapılıyor. Yani tam yuvarlak değil de; biraz daha uzunlamasına, uçları sivri olacak şekilde yapılıyor.
İç harcı bol salçalı, baharatlı tercih edilir ve dış bulgur katmanı ise ince yapılır. bir güzel haşlanan içli köfteler servis tabağına alınır ve afiyetle yenir. Kimi nar ekşisi dökerek, kimi ise limon sıkarak yemeyi tercih eder.

Karakılçık Bulguru

Kimi yerlerde bulgur seçimi yörede yetişen karakılçıktan yana oluyor. Bu bulgura ayrıca değindiğimiz yazılar var. Pilavı da efsane olan karakılçık bulguru, içli köftede de fark yaratıyor.
İçli köftenin haşlaması mı yoksa kızartması mı makbuldür sorunsalına hiç girmeyeceğiz. Çünkü içli köfte her haliyle çok güzel, ancak bu topraklarda ağırlıklı olarak haşlanır.
Kimi yerlerde farklı bir tarif olarak iç harcının nohutlu olduğunu görürüz. Harcına bol kimyon eklenen nohutluyu, toyga gibi çorbalarla birlikte tüketildiğini görürüz. “Olur mu hiç öyle şey!?” demeyin! Çünkü tüm önyargıları yıkacak türden bir lezzet ortaya çıkıyor.
Her haliyle güzel olan içli köfte mutfakların en sevilen yemeklerinden biri. Siz bir oturuşta kaç tane yiyorsunuz? 🙂
Not: Güzel içli köfte fotoğraflarınızı bizimle sosyal medya kanallarımız üzerinden paylaşmayı unutmayın! Adınızla birlikte gönderdiğiniz fotoğrafı sosyal medya hesaplarımızda paylaşıyoruz. 🙂

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.