Bugün günlerden Pazartesi ve içli köfte ile haftayı selamlıyoruz. Temennimiz ise haftamız da içli köfte kadar güzel olsun!
Ülkemizin muhtelif yerlerinde çeşitli içli köfte tariflerine denk gelmiş olabilirsiniz. Haşlama, kızartma, cevizli, vegan, nohutlu ve şu an sayamadığımız pek çok türünü biliyor olabilirsiniz. Ancak biz bugün Osmaniye’de yapılan içli köfteden bahsedeceğiz.
Umuyoruz yemişsinizdir çünkü bu lezzetten mahrum kalmanızı hiç istemeyiz, zira lezzeti bir başkadır. fotoğrafta gördüğünüz şekilde yapılıyor. Yani tam yuvarlak değil de; biraz daha uzunlamasına, uçları sivri olacak şekilde yapılıyor.
İç harcı bol salçalı, baharatlı tercih edilir ve dış bulgur katmanı ise ince yapılır. bir güzel haşlanan içli köfteler servis tabağına alınır ve afiyetle yenir. Kimi nar ekşisi dökerek, kimi ise limon sıkarak yemeyi tercih eder.
Kimi yerlerde bulgur seçimi yörede yetişen karakılçıktan yana oluyor. Bu bulgura ayrıca değindiğimiz yazılar var. Pilavı da efsane olan karakılçık bulguru, içli köftede de fark yaratıyor.
İçli köftenin haşlaması mı yoksa kızartması mı makbuldür sorunsalına hiç girmeyeceğiz. Çünkü içli köfte her haliyle çok güzel, ancak bu topraklarda ağırlıklı olarak haşlanır.
Kimi yerlerde farklı bir tarif olarak iç harcının nohutlu olduğunu görürüz. Harcına bol kimyon eklenen nohutluyu, toyga gibi çorbalarla birlikte tüketildiğini görürüz.
Her haliyle güzel olan içli köfte mutfakların en sevilen yemeklerinden biri.  Siz bir oturuşta kaç tane yiyorsunuz? 🙂

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.