Kömbe kelimesi yurdun her coğrafyasında ayrı şekillerde karşımıza çıkar. Ancak Osmaniye’de durum biraz daha farklı. Bilenler bilir, çeşitler bol ancak konu bu kadarla da sınırlı değil. Çünkü asıl konu çeşitler de birbirine pek benzemiyor. Bayram kömbesi, yoğurtlu kömbe, pekmezli kömbe, ıspanaklı kömbe, etli kömbe ve bilmediğimiz başkaca çeşitler de olabilir. Varsa lütfen iletin, öğrenmiş oluruz ve dahası bilmeyenlere de aktarmış oluruz.

Bugün ise size anlatmak üzere kömbelerden birini seçtik.

Etli kömbe, Osmaniye’nin meşhur lezzetlerinden biridir. Odun ateşinde bahçede yapılıp yenmesi tercih edilir ama fırında yapılana da asla hayır denmez. Ayranla veya çayın yanında artık neyi tercih ederseniz fark etmez afiyetle yenir. Ancak etli kömbenin kalabalık sofrada lezzeti bir başka olur. Önce ortaya konan tabakta etli kömbe dilimleri birer birer azalır, sonra tepsi elden ele dolaşır. Geriye kırıntı bile bırakmadan koca koca tepsiler bir çırpıda biter.

Kömbenin yapılışına gelecek olursak, bunun tariflerine çeşitli mecralardan ulaşmak mümkün… Genelde 6 kattan oluşur ve orta kat kıymalı-soğanlı harcına ayrılır. Bu müthiş lezzet Osmaniyelilerin maharetli ellerinde can bulur ve afiyetle yenir. Denemenizi tavsiye ediyoruz, ancak yerinde yani Osmaniye’de yemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Not:

Not: Osmaniye’nin tanıtımına dair yemek, tarihi yer, doğa alanı ve nicesini içeren fotoğraflarınızı sosyal medya hesaplarımıza gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz fotoğrafları adınızla birlikte sosyal medya hesaplarımızda paylaşıyoruz. Instagram adresimiz için tıklayın!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.