Evde yapılacak en güzel etkinlik sıkma diye bir başlık attık. Ancak gelin, konunun bir öncesine değinelim. Kabul edelim bazılarımız için evde vakit geçirmek sanılandan daha zor olabiliyor. Hal böyle olunca kendine çeşitli iş üretenler mi dersiniz, gün içinde evi defalarca pirüpak yapanlar mı dersiniz… Çeşit çeşit örneklerden haberiniz vardır düşünüyoruz. Millet olarak oldukça yaratıcı olduğumuza şüphe yok. 🙂

Eğlenceli paylaşımlarla şu zor dönemde bile güçlü kalabiliyor olmak gerçekten örnek gösterilecek nitelikte. Ancak nihayetinde bu günlerde hiç şüphesiz pek çoğumuz mutfağa daha çok merak saldı. Osmaniye’nin o lezzetli yemeklerle dolu mutfağından yola çıkarak gününüzü değerlendirelim istedik.

Bize sorarsanız, evde yapılacak en güzel etkinlik sıkma olacaktır. En güzeli diyerek hemen diğer seçenekleri kesip atmayalım ancak ailecek yapılacak en güzel etkinliklerden biri olacağını söylesek bu kez kimse karşı çıkmaz diye düşünüyoruz.

Önce hamuru hazırlar, hamur dinlenene kadar iç harcına yoğunlaşırsınız. Ardından yapım süreci başlar. Peynirli ya da patatesli sıkmalar bir bir dizilir örtü altına ki ısısını korusun sofraya oturana kadar. Artan hamurla da mis gibi tereyağlı ekmek yapar sofrayı taçlandırırsınız. Evde malzeme varsa tahinli de yapar nefis bir tatlı elde edersiniz. 

Yanına mis gibi bir çay ya da ayran artık o an canınıza ne isterse fark etmez. Bir güzel de eski Türk filmi buldunuz mu değmeyin keyfinize. Kolları sıvamaya başlasak mı, nerdeydi şu un kabı? 🙂

Bu arada mutfakla çok ilgilenip evde hareketsiz kalmamak lazım. Kendi vücut yapınızın, evinizdeki ortamın ve sağlığınızın izin verdiği ölçüde küçük spor aktivitelerini unutmayınız! 🙂 Malum evde kaldıkça yayılıyoruz, hareketsiz kalıyoruz ve daha önce yaptığımız hareketlerde büyük bir düşüş oldu. Üstelik pek çoğumuzun yeme düzeni de bozuldu. Ülkecek kilo alma eğiliminde olduğumuzu öngörmek çok da zor değil. Bu nedenle sağlığımızın ve koşullarımızın el verdiği ölçüde spor yapmalıyız, sağlığımıza da büyük bir özen göstermeliyiz.

Not:

Not: Osmaniye’nin tanıtımına dair yemek, tarihi yer, doğa alanı ve nicesini içeren fotoğraflarınızı sosyal medya hesaplarımıza gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz fotoğrafları adınızla birlikte sosyal medya hesaplarımızda paylaşıyoruz. Instagram adresimiz için tıklayın!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.